Як Скоростецький за допомогою Амірханяна блокує державні тендери

438330

Араік Амірханян – опальний бізнесмен і власник групи будівельних компаній Дорлідер. Відомий зухвалими спробами озброєного проникнення до будівлі Укравтодору та Служби автомобільних доріг в Одеській і Миколаївській областях. Фігурант багатьох кримінальних проваджень, відкритих за крадіжки на дорожніх ремонтах. Зараз переховується у Росії.

Наглість цього дядьки набула апогею навесні 2020 року, коли групою Араїка заблоковано понад 10 державних тендерів на суму 5,9 млрд грн. Такі дії та спосіб заробити гроші шахрайським шляхом не дають у нормальні строки реалізовувати «Велике будівництво». Заробляє один, страждають всі.

Як фірми заробляють на блокуванні державних закупівель

Тендерний тролінг – інструмент та знаряддя недобросовісних підприємців, які навмисно блокують торги. Після блокування вимагають від потенційних підрядників гроші, шантажують також замовника робіт.

Відбувається все дуже просто: учасник аукціону завалює Антимонопольний скаргами (законодавством кількість скарг не обмежується і учасник може подати їх скільки завгодно), які розглядаються протягом 15 днів. На час розгляду аукціон блокується, а життєво важливий для замовника час спливає. При цьому, з тендеру викидаються нормальні учасники, від них зухвало вимагаються гроші, що спотворює результати закупівель, призводить до «договорняків» та не дає державі дійсно економити за рахунок здорової конкуренції.   

Раніше Президент України вже закликав Антимонопольний комітет «банити» тендерних тролів, які є серйозною проблемою через те, що ними навмисно блокуються тендери.

Справа Амірханяна живе

Амірханян зник восени 2020 року. Але люди, що допомагали йому робити чорні справи, лишилися в Україні. І справа його живе і процвітає.

Одним з таких є колишній працівник АМКУ Євген Мельниченко. Був партнером юридичної фірми ADS LEGAL GROUP, що прислужувала Амірханяну та була посередником між ним та Антимонопольним. Мельниченко мав дружні стосунки з Агієй Загребельською, що займала пост Члену АМКУ та іншими колегами по минулому місцю роботи. За вказівкою Араіка ця компанія успішно блокувала тендери та заробляла з цього чималі гроші.

Відтепер ці люди продовжують блокування дорожнього будівництва. Змінилися лише вивіски фірм і назви, а розміри жадібності шахраїв лишається завеликою. Мельниченко записався в «борці за справедливість» і під Новий рік заснував АЕГ – ТОВ «Антікартель Експерт Груп», яке продовжуватиме блокувати закупівлі и вимагати гроші.

Замість вже відомих фірм та дійових осіб, втручанням в тендери за вказівками Амірханяна розпочав займатися директор автодорожньої компанії ПП «Автомагістраль» Скоростецький Микола Олексійович.

«Автомагістраль» набирає обороти на дорожньому ринку і хоче отримувати більший шмат від цього «пирога». Скоростецький звернувся до Мельниченко, «Автомагістраль» почала фінансувати «АЕГ», яка тролить ринок дорожніх тендерів. Микола Олексійович настільки забажав стати лідером ремонтних робіт, що нехтуючи законом, йде на блокування тендерів та їх свідоме викривлення, усуваючи неугодних конкурентів. Знаряддям виступає Мельниченко, ціна – 0,5 % від суми тендеру.

Нажаль ділки не думають про розвиток. Начхати на людей, на погані дороги. Тільки легкі гроші та нажива.